banner
 Domů
 Závody & akce
 Mládež
 Členská sekce
 Ubytování
 O klubu
 Z historie YC
 Partneři klubu
 Lodní třídy
 Kontakty
 Odkazy

Aktuality

25.6.2018
O pernikovou chaloupku 2018 - vysledky
 
18.2.2018
Letni soustredeni 2018
 
29.1.2018
Primestsky tabor
 

Archív aktualit

YC Pardubice | Stránku vytvořil Martin Srdínko |

ZPRÁVA Z MISTROVSTVÍ EVROPY

21. - 25.05.2015 - CV Gargnano, Lago di Garda, Itálie

ÚSPĚCHY NA MEZINÁRODNÍ ÚROVNI!

Deset českých posádek dorazilo do Gargnana, které leží na břehu Gardského jezera, již ve středu večer, aby připravily lodě na dvoudenní předzávodní trénink. Čtvrteční den byl křest ohněm. Severní vítr o síle 30 uzlů prověřil připravenost všech závodníků. Dvouhodinový trénink byl zaměřen zejména na jízdu ve vlnách a zvládnutí lodě v extrémních podmínkách. Nebylo snad posádky, která by neokusila teplotu vody. Následoval briefing s video rozborem pod vedením třídových trenérů Milana Hájka a Adama Plhoně. Páteční ráno bylo zpočátku nevětrné, a tak se závodníci věnovali přípravě lodí a registraci k závodu. Odpoledne se rozfoukala krásná jižní óra o síle 15 uzlů. Posádky byly rozděleny do dvou výkonnostních skupin a věnovaly se zejména manévrům a taktice jízdy v závodním poli. V závěru tréninku byly zorganizovány tři tréninkové rozjížďky, kterých se účastnily také týmy Estonska a Itálie.

Po sobotním slavnostním zahájení se 80 lodí z 11 států vydalo na startovní čáru. Závodníci však museli přečkat dvouhodinové čekání na rozjížďku kvůli častým změnám větru. Kolem půl čtvrté byla odstartována první rozjížďka. V první rozjížďce se posádce Čermák-Košťál vydařil start a dobrou volbou levého křídla se probojovali až na konečné 8. místo. Druhá rozjížďka byla přerušena pro nedostatek větru. V neděli se startovalo již v půl deváté a podařilo se uskutečnit jednu rozjížďku ve slábnoucím severním větru. Následovala přestávka a čekání na otočení větru. To přišlo okolo druhé hodiny a flotila vyrazila na vodu. Slunečné odpoledne posádkám opravdu "sedlo". Odjely se tři rozjížďky s větrem o síle 6 až 10 uzlů, kde rozhodovala volba křídla a zároveň kvalita manévrů. Posádka Čermák-Košťál se konstantními dojezdy a závěrečnou "pětkou" posunula na krásné 7. místo v celkovém pořadí. Nedělní večer zakončili závodníci společenským večerem.

Pondělní závodění opět startovalo již o půl deváté. Celkově šestá rozjížďka byla tou nejkrásnější z celého mistrovství. Závodníci si užili stabilní severní vítr o síle 15 uzlů. Posádka Čermák-Košťál se v poslední rozjížďce nenápadně probojovala na třetí místo a vybojovala tím na letošním Mistrovství Evropy konečné 7.místo v celkovém pořadí a 1.místo v kategorii "family", tedy rodinných příslušníků. Gratulujeme!!!

Závod je zařazen do série Evropského poháru a další závod tohoto podniku se uskuteční v rámci MČR na Lipně v termínu 20. - 22. 6. 2015, kde uvidíme světovou špičku, která dorazí, aby poměřila síly s našimi závodníky.

Jára Čermák a Petr Košťál získali pro letošní rok podporu od sponzora, děkují tedy společnosti LANEX a.s. Bolatice za dodaný lanový materiál, který si velmi pochvalují.Všechny fotografie od dvorního fotografa Pavla Viščoře naleznete zde: Fotografie

Rozhovor s nejúspěšnější českou posádkou - Jaroslavem Čermákem a Petrem Košťálem z Pardubic.

S jakými plány jste vyráželi na Gardu a jak se z Vašeho pohledu závod vyvíjel?
Jaroslav: Vyráželi jsme s plánem obhájit 15. místo z loňského mistrovství Evropy v Holandsku. Závod byl ve všech ohledech dramatický, pro nás se však od prvního dne vyvíjel slibně. Osmé místo z první rozjížďky se nám během závodu podařilo o jednu příčku vylepšit.
Petr: Závod se vyvíjel komplikovaně vzhledem k povětrnostním podmínkám, vítr se často stáčel a nebyl moc stálý, ale jinak vše šlo výborně. Naše umístění hodnotím opravdu dobře, neočekával jsem, že se umístíme v první desítce.

Jak hodnotíš Vaše umístění? Jaké byli pocity z Vaše dosud nejlepšího výsledku?
Jaroslav: Myslím si, že sedmé místo na mistrovství Evropy je velmi dobrý výsledek, ale zároveň mě překvapilo, že i se 71 body v šesti rozjížďkách můžeme skončit takto. Z našeho výsledku jsme byli velmi nadšeni a byli jsme rádi, že jsme pomohli zviditelnit český tým na mezinárodní úrovni.
Petr: Naše umístění hodnotím opravdu dobře, neočekával jsem, že se umístíme v první desítce. Z umístění jsme měli velkou radost. Velice nás potěšilo, že jsme schopni konkurovat nejlepším posádkám a těšíme se na Crown Cup a MS.

Jak probíhá Vaše příprava na vrcholové akce?
Jaroslav: Náš trénink probíhá především pod vedením třídového trenéra RS Feva Milana Hájka, ale myslím si, že nejlepším tréninkem jsou závody ať už v Česku, nebo v zahraničí.

Jaké jsou tvé plány (zejména jachtařské) do budoucna?
Jaroslav: V nejbližší době se plánujeme dostat na stupně vítězů v závodě Crown Cup v Černé v Pošumaví a do první dvacítky na mistrovství světa v německém Travemünde. V budoucnu plánuji jezdit na lodi třídy 29er, nebo na jiných skifových lodích.
Petr: Já moc přesné plány do budoucna nemám, prostě se snažím co nejlépe se umístit v každém závodě. Doufám, že se nám podaří být v nejlepší formě na hlavní závody sezóny Crown Cup a MS 2015. A dál se uvidí, příští sezónu ale ještě určitě budeme jezdit hlavně na RS Fevě.

nahled obrazku nahled obrazku nahled obrazku