YC Pardubice - ubytování na Sečské přehradě | Stránku vytvořil Martin Srdínko |

 Domů
 Vybavení areálu
 Okolí
 Fotogalerie
 Ceník
 Kontakt
 Klub

 Sečská nádrž se rozkládá v krásné přírodě Železných hor. Železné hory tvoří severozápadní výběžek Českomoravské vrchoviny. Na severu se pozvolna sklánějí k Polabské nížině, na jihozápadě se výrazným hřebenem, který kopíruje tok malebné řeky Doubravy, zvedají nad Čáslavskou kotlinu. Nadmořská výška tohoto hřebene se od Týnce nad Labem postupně zvyšuje až k nejvyššímu vrcholu-Vestec (668 m n. m.) u Libice nad Doubravou. Nejdůležitějším vodním tokem pohoří je řeka Chrudimka dlouhá asi 108 km, s povodím 873 km2. Hlavní hřbet Železných hor kopíruje řeka Doubrava. V roce 1991 byla vyhlášena téměř polovina Železných hor za Chráněnou krajinnou oblast. Rozloha CHKO Železné hory je 284 km2.Tipy na výlet:
Info o Železných horách
Info o pěších výletech
Mapa turistická
Mapa cyklistická

Oheb 2 km
Romantická zřícenina hradu Oheb stojí na vysokém skalnatém ostrohu nad Sečskou přehradou. Po roce 1490 po uzavření míru krále Vladislava II. s uherským panovníkem Matyášem byl hrad opuštěn. Do dnešních dnů se dochovalo torzo věžovité brány, zřícenina věže a zbytky dělových bašt. Okolí hradu změnila výstavba Sečské přehrady ve třicátých letech 20. století. Ze zříceniny je nádherný výhled na přehradu.
Turistická známka č. 894 - Oheb. Prodejní místa: Infocentrum Seč, Hostinec Pod Drnem.Vildštejn 3 km
Nad hrází Sečské přehrady najdeme zbytky zříceniny malého hrádku z poloviny 14. století. Vildštejn leží nad tunelem u hráze vodní nádrže. Hrad je již kolem roku 1450 zmiňován jako pustý. Dnes uvidíme jen zbytky bašty a hradního paláce. Vzhledem k poloze je zřícenina špatně dostupná. Viditelná je z přehradní hráze, nebo při vyjížďce loďkou.


Bojanov Kostel sv. Víta 6 km
Kostel byl postavem roku 1730. Jeho areál se nachází v centru Bojanova. Je z části obklopen kamennou zdí se zděnou bánou.

Hoješín 8,5 km
Starý židovský hřbitov založený v první polovině 18. století. Jeho polovina byla po vybudování přehradní nádrže Seč v roce 1932 vyvýšena. Nejstarší náhrobek zde najdeme z roku 1814, poslední pohřeb se zde konal v roce 1919. V druhé polovině 20. století byl hřbitov likvidován a zbylo zde posledních sedm náhrobků s hebrejskými a hebrejsko-německými nápisy.

Klokočov 12,5 km
První písemná zpráva o obci pochází z roku 1546. V Klokočově najdeme památnou Klokočovskou lípu. Ta roste na svém místě již od dob knížete Václava, kdy byl kraj pokrytý hustými lesy protkanými močály a bažinami. Pravděpodobně sloužila jako významný orientační bod na trase středověké obchodní stezky zvané Libická. Vypráví se, že se pod ní zastavil Karel IV. se svou družinou při cestě z královského hradu Lichnice, který roku 1334 vyplatil ze zástavy. Lípa je tak někdy nazývána Královská nebo Karlova. Kmen stromu, měřící téměř 9 metrů v obvodu, je dnes dutý a zjizvený. Aby se vahou svých hlavních větví zcela nerozlomil, svírají ho od roku 1923 železné obruče. Od roku 1976 byla státem chráněna, nyní je na seznamu památných stromů.


Zámek Žleby - 15 km
Gotický hrad pánů z Lichtenburku postavený před rokem 1289. Znovu byl postavený po zničení husity. Do dnešní romantické podoby se dostal po přestavbě Karlem Vincencem Auerspergem v druhé polovině 19. století. Lichtenburg má krásné expozice a také druhou největší sbírku zbraní u nás. Můžete se projít v krásném zámeckém parku, v kterém najdeme ZOO park s bílými jeleny a jinou zvěří.

Rozhledna BARBORKA - 18 km
Téměř 14 metrů vysoká dřevěná rozhledna u obce Horní Raškovice byla vybudována a zpřístupněna v roce 2004. Rozhledna je umístěna v blízkosti Raškovického lesa a v přírodně zajímavé lokalitě bývalých Raškovických lomů. Návštěvníci mohou využít k rozhledu po krajině dvě vyhlídkové plošiny, přičemž horní je ve výšce 10 metrů a vede k ní 47 schodů. Z věže se otevírá pohled nejen na Železné hory, ale také na vrcholky Krkonoš a Orlických hor či do Polabí. Areál rozhledny byl v roce 2007 doplněn o sochařská a řezbářská díla. Služby: dalekohled, občerstvení, prodej drobností a suvenýrů,WC